Ремонт кухні – це довготерміновий проєкт, що вимагає ретельного планування і вибору складових частин. Професійний меблевик може запропонувати оптимальні рішення за матеріалами для корпусу і фасадів, розташуванням висувних шухлядок, а також розміщенням мийки. Але саме вам найкраще відомі ваші звички та потреби. Щоб майстер зміг втілити вашу ідею в життя з максимальною точністю, важливо розібратися в комплектації кухні та продумати кожну деталь.

Розбираємо кухонний гарнітур по частинах!

Що потрібно врахувати перед замовленням комплектації для кухні

Виготовлення меблів на замовлення – чудове рішення як з погляду функціонала, так і дизайну. На початковому етапі важливо правильно зробити заміри приміщення і визначитися зі складом гарнітура. Враховуйте розташування комунікацій, вікон, батарей і різних елементів, що виступають. Наприклад, такі складові частини, як велика шафа або холодильник, що закриває частину віконного отвору, значно зменшує кількість світла.

Для типових квартир оптимальним рішенням буде кутове або лінійне планування. У великих приміщеннях можна розглянути дволінійну або П-подібну конфігурацію, а також додати кухонний острів. Острівний модуль може слугувати додатковою робочою поверхнею, системою зберігання або місцем для встановлення техніки, такої як варильна поверхня або мийка.

Якщо ви помічаєте, що під час готування багато разів переміщаєтеся кухнею і робите зайві рухи, згадайте про правило робочого трикутника. Розташуйте оптимально холодильник, мийку і плиту, дотримуючись цього правила – це допоможе уникнути зайвої метушні та спростить робочі процеси.

З чого складається кухонний гарнітур

Комплектація кухні – це склад певних елементів, кожен з яких відіграє важливу роль. Здебільшого в кухні є нижні модулі, навісні шафи та обідня зона, що включає столи та стільці. Однак конструкція і матеріали підбираються індивідуально.

Також найважливішою частиною кухні є побутова техніка, що спрощує приготування і зберігання їжі – холодильники, плити, витяжки, мікрохвильові печі, духовки, посудомийні машини, інше.

Щоб запитання на кшталт: "Які фасади ви хочете?" або "Чи потрібні бортики й рейлінги?" не викликали у вас паніки, розглянемо всі основні пункти.

Корпус – основа для інших частин кухні

Почнемо з корпусу. Ця конструкція являє собою каркас, до якого кріпляться інші елементи: дверцята, внутрішні полиці, шухляди та інше. Корпус має бути міцним, витримувати перепади температури й високу вологість. Найпопулярніші матеріали для корпусу – це:

  • МДФ. Міцний і практичний матеріал, стійкий до гниття і деформації, менш схильний до впливу вологи.
  • ДСП. Плити, що відрізняються великою палітрою декору і доступною вартістю. Важливо якісно закромкувати торці, щоб захистити матеріал від вологи.

Каркас із цих сучасних матеріалів за правильної обробки прослужить довго.

Фасади – елементи кухні, що визначають її дизайн

Фасади – це складові кухонного гарнітура, які задають його стиль і з'єднують усі елементи в єдиний ансамбль. Розпашні дверцята кріпляться на петлі, також фасади можуть відкриватися натисканням. Для верхніх шаф встановлюють підйомні механізми, можна вибрати модель з потрібним кутом і напрямком відкривання.

Фасади можуть бути виготовлені з ДСП і МДФ, шпонованих плит, HPL-панелей, алюмінієвого профілю зі склом або дзеркалом та інших матеріалів. Є рішення для будь-якого бюджету та стилю інтер'єру. Можна обрати поверхню фасадів гладку або прикрашену декоративними елементами: фрезеруваннями, фільонками, вітринами. Ось назви деяких видів фасадів, доступних для виготовлення:

  • рамкові (з ДСП і МДФ);
  • фарбовані та плівкові (на основі МДФ);
  • рамкові алюмінієві (з металевою рамкою і скляним або дзеркальним наповненням);
  • шпоновані (покриті тонким шаром натурального дерева);
  • акрилові (на основі МДФ-панелей);
  • HPL (на основі вологостійкої ДСП, покритої міцним декоративним пластиком).

Під час вибору фасадів потрібно звернути увагу на правильну обробку їхніх торцевих частин.

Стільниці – найважливіші частини кухонного гарнітура

Стільниці зазнають найбільших навантажень: нарізка продуктів, гарячий посуд і постійний контакт із побутовою хімією. Під час вибору стільниці важливими є стійкість до механічних пошкоджень, вологи та забруднень, гігієнічність і простота догляду. Ось назви деяких популярних матеріалів для робочих поверхонь:

  • ДСП (покрита пластиком);
  • компакт-плита;
  • акриловий камінь;
  • керамограніт;
  • кварцит;
  • метал, пластик тощо.

Найбільш довговічними та міцними вважаються стільниці з натурального або штучного каменю. Також для цієї мети підійдуть компакт-плити. Для професійних кухонь підходить нержавіюча сталь. Бюджетний і практичний варіант – це стільниця з ДСП. При правильній експлуатації (якісна обробка торців, використання обробних дощок і підставок під гаряче) вона прослужить досить довго.

Фартух між нижньою і верхньою частиною кухні

До окремих матеріалів фартуха висуваються ті самі вимоги, що й до робочих поверхонь: зносостійкість і простота в догляді. Популярні матеріали для фартухів включають керамічну плитку, натуральний і штучний камінь (як продовження стільниці), компакт-плити, МДФ, ЛДСП і скло (скіналі). Світлий і глянцевий декор візуально розширюють кухню. При виборі обов'язково читайте опис.

Лицьова і функціональна фурнітура

Елементи кухонного гарнітура, що визначають його дизайн і ергономічність, включають лицьову і функціональну фурнітуру. До функціональної фурнітури належать петлі, навіси, напрямні для висувних шухляд і кухонне наповнення. Секції з орними дверцятами коштують дешевше, проте зручно, коли передбачені модулі з висувними шухлядами (у нижній частині гарнітура) або підйомниками (у верхньому ярусі).

Що ще входить до кухонного гарнітура? Наповніть шафки місткими кошиками та лотками. У кутові секції встановіть магічні кути. Не варто забувати про контейнери для сміття і піддони, що захищають складові кухонних меблів від бруду і води. Навісні полиці, а також рейлінги з тримачами допоможуть організувати всі необхідні предмети та надати зручний доступ до них.

Лицьова фурнітура -– це ручки, ніжки та інші частини гарнітура, які перебувають на виду. Важливо визначитися з типом відкривання фасадів. Вони можуть бути з ручками й без них. Фасади другого типу відкриваються від натискання за допомогою механізмів Push-to-open або оснащені непомітними торцевими ручками-профілями.

Кухонна техніка

Для визначення необхідної побутової техніки виділимо три основні зони на кухні:

  1. Зона зберігання продуктів: холодильник і шафи з бакалією.
  2. Зона підготовки продуктів: мийка і як мінімум одна робоча поверхня.
  3. Зона приготування продуктів: варильна поверхня і духова шафа.

Найкраще процеси відображає трикутник: "дістали, помили, приготували". Вбудована кухонна техніка має гармонійний вигляд. Також популярні колони з технікою. У маленьких приміщеннях вони можуть мати громіздкий вигляд, а ось для просторих такі рішення підходять чудово. Духовку або мікрохвильовку, встановлену на рівні грудей, зручніше використовувати для важких страв і гарячих дек. Розмістіть посудомийну машину поруч із мийкою. Це спростить завантаження брудного посуду.

Для економії простору підійдуть девайси "2 в 1", що об'єднують кілька функцій, наприклад, духовка-посудомийка або духова шафа з функцією СВЧ. Найважливіший елемент кухні – витяжка. Рекомендована відстань між витяжкою і варильною поверхнею – 55 см (актуально для електричних та індукційних плит). Для газових поверхонь оптимальна відстань становить приблизно 75 см.

Освітлення та інші елементи кухонних меблів

Освітлення необхідно продумати ще на етапі ремонту. Однак ідеться не тільки про стельові світильники або люстри. Комплектація кухонного гарнітура також включає підсвічування для робочих і варильних поверхонь. У випадку з варильною поверхнею, над нею, найімовірніше, буде встановлено витяжку з підсвічуванням.

Про додаткові джерела світла для стільниці доведеться подбати окремо. Найчастіше їх монтують у нижню частину навісних шафок. Практичним рішенням буде встановлення LED-стрічки в профілі. Щоб не бруднити вимикачі брудними руками, встановіть сенсорні пристрої управління. Освітлення для робочої поверхні розмістіть приблизно посередині навісних модулів, щоб забезпечити рівномірне підсвічування поверхні.

Висновок

Усі деталі кухні –- це важлива інвестиція у вашу квартиру і щоденний комфорт. Кухня є серцем будинку, і ми проводимо тут більше часу, ніж може здаватися, на перший погляд. Меблі, як правило, не змінюються кожні кілька років, тому ретельно продумайте планування, вивчіть опис складових, відповідально підійдіть до вибору матеріалів і внутрішнього наповнення. Обговоріть із майстром усі ключові моменти та побажання, використовуйте простір з розумом і користю.

Підготовчий етап – це час для детального планування. Розгляньте всі можливі варіанти, враховуючи не тільки функціонал, а й стиль. У результаті з окремих частин ви отримаєте кухню, яка тішитиме щодня і служитиме довгі роки. Якісний підбір матеріалів, фурнітури та побутової техніки – запорука успішного ремонту і довгострокової експлуатації.

                                                           

Автор огляду Тарасюк Ігор